ذهن هشیار و بازنشانی اطلاعات ضمیر ناخودآگاه

ذهن هشیار و ضمیر خودآگاه ذهن نیمه هوشیار انسان ضمیر ناخودآگاه

ذهن هشیار انسان “Conscious Mind” مرکز کنترل تمام حالات و احساسات، موفقیت و شکست اوست. باورها و اندیشه های ذهن هشیار به مرور زمان در ذهن ناخودآگاه جمع شده و بر رفتار و زندگی فرد تاثیر می گذارند. افرادی که دچار مشکلات فردی یا ارتباطی و یا حتی برخی بیماری ها شده اند می توانند با بازنشانی اطلاعات ضمیر ناخودآگاه، افکار خود را پالایش کرده و به آرامش برسند.

ذهن انسان چه ابعاد و ساختاری دارد؟

می توان ساختار ذهن انسان را از نظر ابعاد شناختی به سه دسته تقسیم کرد. تمام این ابعاد اشتراک و ارتباط تنگاتنگی باهم دارند و بر کارکرد یکدیگر تاثیرگذارند.

 • ذهن هشیار یا ضمیر خودآگاه
 • ذهن نیمه هشیار یا ضمیر ناخودآگاه
 • هشیاری برتر

ذهن نیمه هشیار بسیار قدرتمند است اما بدون جهت و سوگیری است؛ همانند جریان الکتریسیته که به جهتی می رود که بسوی آن هدایت شود. ذهن هشیار و یا هشیاری برتر هستند که می توانند ذهن نیمه هشیار انسان را هدایت و جهت بخشی کنند.

اگر جهت گیری مثبت و به سوی خوبی ها باشد، انسان به صورت ناخودآگاه در مسیر خیر و سلامتی قرار می گیرد و اگر در جهت منفی و پلیدی باشد، مسیر گرفتاری و بیماری هموار می شود.

شکست های زندگی بخاطر ذهن نیمه هوشیار

تحقیقات نشان داده که بیش از ۹۵ تا ۹۹ درصد موفقیت یا پیشرفت و پسرفت های ما انسان ها در زندگی، تحت کنترل ذهن نیمه هشیار یا ضمیر ناخودآگاه ما است که از کودکی تحت تاثیر خانواده، محیط، رسانه، جامعه و… است. خیلی از رفتار های ما که منجر به شکست و نرسیدن به خواسته ها می شود، دست خودمان نیست!

ذهن هشیار و ضمیر خودآگاه

خداوند بزرگ و مهربان موهبتی شگرف و متمایز به انسان عطا فرموده که او را از همه آفریده های جهان متمایز و متفاوت کرده است و آن ” ذهن هشیار ” است. بیشتر مردم به این نعمت توجه ندارند و اگر می دانستند قدرت ذهن و خودآگاهی چقدر مهم است، به هر آنچه می خواستند می رسیدند!

ذهن هوشیار که غالبا به ضمیر خودآگاه نیز تعبیر می شود، همان قدرت فکر و خیال انسان است. آدمی در محیطی که زندگی می کند چیز هایی می بیند و می شنود، در فرهنگ و جامعه خود اطلاعاتی دریافت می کند و این ها آن قدر در زندگی اش تکرار و تکرار می شوند که در وجودش نهادینه می گردد و خودآگاه او می شود.

شما نیز اگر می خواهید به اهداف و آرزوهای خود برسید، ابتدا ذهن خود را پالایش کنید سپس ذهن هشیار خود را به مراد و مطلوب خود متمرکز کنید. بیندیشید و ذره بین ذهن هشیار خود را بر یک اندیشه و خیال متمرکز کنید و بگویید تا به شما عطا شود.

تاثیر افکار منفی بر عملکرد ها

دانشمندان معتقدند هیچ یک از تفکرات ما خنثی نیستند بلکه دارای ارتعاشی بسیار قوی هستند که به سیستم هوشمندی جهان ، پیامی ارسال و چیزی درخواست (1) می کند. انسان می تواند به زیباترین شکل ممکن خیال پردازی کند اما اگر امور منفی را در سر بپروراند، مسیر ورودی همان امور را به درونش می گشاید.

تحقیقات نشان می دهد که در ذهن انسان بطور میانگین روزانه 70000 فکر شکل می گیرد. حالا اگر این عدد را در یک ماه ، یک سال ، ده سال و حتی بیشتر ضرب کنید، خواهید یافت چقدر مکانیسم ذهن انسان دقیق و بزرگ ساخته شده است.

حالا محاسبه آن با خودتان؛ که اگر این هفتاد هزار فکر روزانه ما فرکانس منفی و یا مثبت ارسال کند چقدر متفاوت خواهد بود؟! ما می توانیم هرروز به اهداف و آرزو هایمان نزدیک و یا دور تر شویم؟! برخی که دائما قدرت تخیل مغز خود را به امور منفی مانند اندوه ، بیماری ، فقر و … مشغول می کنند، غافل اند از اینکه خودآگاه خود را دارند صرف چه چیزی و چه نتیجه دلخراشی می کنند!

رابطه قانون جذب و ذهن هشیار

درباره قانون جذب شنیده اید… دقیق ترین نگاه به تعریف قانون جذب همین است که اگر اندیشه خود را متمرکز و معطوف به چیزی نمودی، همان را کسب می کنی و آنچه از دنیا طلبیده ای و بدان نرسیده ای به منزله آن پندار که به آن اندیشه نکردی (2)

باور کنید که وضعیت امروز شما برآیند افکارو اندیشه های گذشته شماست و وضعیت آینده شما نتیجه و تجسم عملی افکار امروز شما

حالا که با ذهن هشیار آشنایی پیدا کردید لازم است ضمیر ناخودآگاه و یا همان ذهن نیمه هوشیار را نیز بشناسید. در پایان مقاله یک تکنیک بازنشانی ضمیر ناخودآگاه ارائه می دهیم که قطعا برای کسانی که ضمیر ناخودآگاه تاثیر بدی بر روی عملکردشان داشته مفید خواهد بود.

ذهن نیمه هشیار یا ضمیر ناخودآگاه

ضمیر نیمه هشیار همان احساس درونی انسان است که قدرت فهم و استنباط ندارد بلکه هرچه از ذهن هشیار در قالب افکار تکرار شونده دریافت می کند را تبدیل به احساس می نماید.

از این تعریف باید وجه تفاوت آن را با ذهن هشیار فهمیده باشید؛ ذهن هوشیار در اختیار و در تسلط انسان است اما ذهن ناخودآگاه مجبور است که همان باور ها و داده های خودآگاه را تبدیل به احساس کند. لذا بیشتر رفتار هایی که از انسان در بیرون مشاهده می شود به سبب ضمیر ناخودآگاه است.

احساساتی نظیر گرفتاری همیشگی ، فقر و تنگدستی ، انرژی های منفی ، بخشی از علائم بیماری ها ، نداشتن اقبال و شانس در زندگی و…

ما اگر می خواهیم از زیر سلطه ضمیر ناخودآگاه خود رها شویم، باید ذهن هشیار خودمان را شستشو دهیم و به مرحله خودآگاهی برسیم.

برخی ضمیر ناخودآگاه را غیر شخصی و جمعی می دانند و آن را با هوش کیهانی یکی می دانند. بدین ترتیب ذهن نیمه هشیار یا هوش کیهانی به همه انسان ها بلکه همه عالم حتی سلول های بدن ما متصل است و دسترسی دارد.

این هوش کیهانی دائما مشغول فعالیت و ارتباط دادن همه اتفاقات ، شرایط و پدیده ها برای تحقق سفارش هایی است که انسان ها بر روی آن بارگذاری می کنند.

این یک قانون قطعی است که هرچه در ذهن نیمه هشیار نقش بندد، بدون تردید در عالم بیرون ظاهر خواهد شد زیرا ارتعاش ناشی از احساس بالاترین ارتعاشی است که از جانب انسان صادر می شود و خداوند ، هستی را فرمانبردار احساس صادر شده از انسان قرار داده است تا با قانون جذب همان احساس را به وی تقدیم کند.

بازنشانی اطلاعات ضمیر ناخودآگاه

بدین ترتیب طبیعی است که افرادی خواستار تغییر در مکانیسم ضمیر ناخودآگاه خود و به تبع تغییر عملکرد های خود باشند. بله؛ به جهت نهادینه شدن احساسات قبلی ، ایجاد تغییر کمی سخت و زمانبر خواهد بود اما غیر ممکن نیست!

یکی از روش های تغییر اطلاعات ضمیر ناخودآگاه تکرار است و تکرار …
برای بازنشانی داده های ضمیر ناخودآگاه ، شما باید ۲۱ روز یک عادت ، اندیشه و فکر جدید را به صورت مداوم تکرار کنید تا ذهن هشیار شما ابتدا تغییر کند. مانند اینکه:

 • من نعمت های خدا را در زندگی می بینم و شکرگزار آنها هستم
 • خداوند چیز های ارزشمندی به من داده که خیلی ها از آن بی بهره هستند مانند سلامتی و…
 • من به این مرحله رسیده ام که باید تغییر کنم و خودِ رسیدن به این خودآگاهی ارزشمند است
 • من کریمانه زندگی می کنم و خداوند هم که کریم است پس او خودش مرا کفایت می کند

سپس ضمیر ناخودآگاه شما اطلاعات جدید را می گیرد و بعد ۴۰ روز در ذهن ناهشیار شما نهادینه می شود و در نهایت بعد از ۹۰ روز زندگی کردن با این اصول جدید ، تثبیت می شود.

در پایان این ۹۰ روز است که شما طرز تفکر و نوع جدیدی از بینش و خودآگاهی را کاملا تثبیت شده خواهید یافت.

منظور از هشیاری برتر در خودآگاهی چیست؟

سومین بُعد از ابعاد ذهن انسان ، هوشیاری برتر معرفی شده است. هوشیاری برتر یعنی آن طرح الاهی ، ظرفیت و استعداد خاص و شرایط ویژه ای که خداوند در هر انسان به عنوان یک تجلی ویژه بی بدیل از خود، به ودیعه نهاده و منحصر به فرد است.

یعنی اگر سازوکار ذهن هشیار و ضمیر ناخودآگاه انسان ها وجه شباهتی داشته باشد، در این بُعد هوشیاری برتر دیگر چنین نیست و هر شخصی یک کانال ارتباطی با منبع جهان هستی و یک رسالت ویژه ای دارد.

مولفه های خوشبختی هر انسانی ویژه خود اوست و خداوند هر انسانی را به سوی بهترین شرایط ویژه خودش هدایت می نماید و شخصی که به خودآگاهی رسیده است از این مسیر ثروتمند ترین مردم خواهد بود.

سخن از هشیاری برتر مجال بیشتری می خواهد و در مقاله ای مجزا تبیین خواهد شد اما این را فقط بدانید که با بُعد هوشیاری برتر هیچگاه شخص شکست نخواهد خورد، هیچگاه نا امید و درمانده نخواهد شد. چنین شخصیتی همواره درحال دستگیری از مردمان خواهد بود. ارتباط وی با خدا و یکان یکان جهان هستی همواره برقرار و متصل خواهد بود. در یک کلام ، فرد هر آنچه را اراده می کند به دست خواهد آورد.

پانوشت

(1) request
(2) إجعل ما طلبتَ من الدنیا فلَم تَظفر به بمنزِلَهِ ما لَم یَخطُر بِبالکَ حدیث از امام حسن علیه السلام کتاب میزان الحکمه ج3 ص 68

مقالات مرتبط

سوالات و نظرات دانشجویان

با انتشار سوال یا نظرخود، شروع کننده بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
اطلاع از تخفیف‌ها و جدیدترین‌ها با تایید ارسال پوش از جدیدترین تخفیف‌ها ، مقالات و دوره‌های آموزشی سایت سریعتر از دیگران مطلع شوید. فعلا نه تایید