بیداری معنوی چیست؟

بیداری معنوی پیشرفت معنویت کشف و شهود آگاهی

بیداری معنوی موضوع جدید و ابداعی نیست و آن را می توان در فرهنگ ها و مذاهب مختلف جهان مطالعه کرد؛ آن را نیروانا یا روشنگری یا سعادت هم می نامند. بیداری و پیشرفت معنویت از لحظه ای آغاز می‌شود که فرد بتواند از دلبستگی به مادیات عقب نشینی کند و با حس جدیدی از ” وجود ” در این دنیا به آگاهی برسد. بین دنیای درونی و بیرونی فرد هماهنگی ایجاد می شود تا جسم انسان بتواند به کشف و شهود برسد.

بیداری معنوی در واقع یک حالت روحی است که در درون انسان بوجود می آید اما بدن فیزیکی می تواند به آن آگاه شود و چیز هایی را مشاهده کند. معنویت در لغت به معنای امور غیر مادی به کار رفته و مترادف با ” روحانیت “می باشد و به معنای ” روحیه ” نیز بکار رفته که در امور غیر دنیایی و امور ارزشی به کار می رود.

در جستجوی معنا

انسان در بیداری معنوی دچار تغییرات خواهد شد و محیط اطراف را از دریچه لنزی خواهد دید که محدودیتی برای آن متصور نیست و نسبت به اتفاقات اطراف به درک کلی خواهد رسید.
این تغییرات از طریق ذهن و هم از لحاظ جسمی در شخص ایجاد خواهند شد.

بیداری معنوی می تواند به انسان آرامش و شادی و حکمت دهد. می تواند درک بهتری از شخصیت شخص و سایر جنبه های زندگی وی ایجاد کند. آگاهی می تواند باعث پذیرش شود یا چیزهای خوب دیگری را آشکار کند.

این چنین تغییر و این چنین آگاهی یک حس خوشایند و بدون درد است. نباید فراموش کرد که ما برای رشد نیز نیاز به تمرین و ممارست داریم. حقیقت خودتان را بشناسید تا آرامش و صلح را در زندگی تان پیدا کنید.

نشانه های بیداری معنوی چیست؟

 • احساس جدایی داشتن:
  در ابتدا، فرآیند بیداری معنوی می تواند بسیار طاقت فرسا و گیج کننده باشد. شاید احساس کنید هر چیزی در مورد زندگی تان دروغ بوده و از چیزها و افرادی که قبلاً از آنها لذت می‌بردید، جدا شده‌اید
 • ارزیابی باورها:
  این احساس باعث می شود که در باور های معنوی خود تجدید نظر کنید یا باورهای مهم جدیدی را اتخاذ کنید. ارتباط عمیق میتواند با یک اعتقاد جدید باشد یا ممکن است شغل خود را رها کنید تا به دنبال اشتیاق واقعی و قلبی خود باشید.
 • داشتن تجربیات روحانی :
  فکر کردن به کسی یا چیزی یا دیدن اعداد فرشتگان هر روزه می تواند نشانه خودآگاهی باشد.
 • روابط شما شروع به تغییر می کند:
  آگاهی معنوی دگرگون کننده است و افراد خانواده شما همیشه نمی توانند آن را درک کنند.
  شاید حس کنید که عزیزانتان دیگر شما را درک نمی کنند. از آنها بخواهید به آنچه که دارید احترام بگذارند و سپس به آنها یادآوری کنید که مجبور نیستند با شما هماهنگی داشته باشند.
 • احساس تنهایی:
  اگر افراد زندگی شما با تغییرات شما هماهنگ نباشند حس تنهایی خواهید داشت.
 • تبدیل بیداری معنوی به بخش مهم زندگی
  تمایل به یافتن معنا و پیشرفت در معنویت احتمالاً به یکی از بزرگترین اولویت های شما تبدیل خواهد شد.

پیشرفت و رشد معنوی چگونه بوجود می آید؟

پیشرفت معنویت تنها مشروط به استفاده از اساتید مختلف و یا خواندن کتاب های کشف و شهود و عرفان نیست.
بلکه زمانی است که از منیّت و خود بینی رها شوید زمانی که خود را از تمام دانش ها و حتی میل به رهایی خالی
و مثل یک صدف خالی شوید در آن زمان زندگی معنوی آغاز می شود.

پذیرفتن خود و داشتن پذیرش و صبر پایه تمام دگرگونی ھای معنوی است.

ھمین که خود را شناختید و سراپا میل به پیشرفت در مسیر هستید چیزهای زیادی شروع به رخ دادن در بهترین زمان خودش می کنند. جسم وسیله ای است که روح کار خود را به وسیله آن در زمین انجام میدهد.

بنابراین از جسم خود مراقبت کنید و آن را پاکیزه ، تمیز ، قوی و سالم نگه دارید، اما یک لحظه هم خودتان را با آن یکی ندانید.

یکی دیگر از راه‌های شناخت پیشرفت معنوی این است که دیگر با هیچ شرایطی پریشان و دگرگون نمی‌شوید.
اگر شغل خود را از دست دهید یا یکی از اعضای خانواده را از دست بدهید ممکن است تجارب متفاوتی را پشت سر بگذرانی اما نا امید نمی‌شوید.

وضعیت آگاهی

پس از بیداری معنوی انسان قادر خواهد بود تا از میان این تجارب دنیوی ، آن روی دیگر سکه را ببیند و آن روی دیگر به‌ جز وضعیت های رؤیا و خواب ‌و بیداری است، آن وضعیت آگاهی است که می تواند به کشف و شهود منتهی شود.

در وضعیت آگاهی همیشه سعادت و شادی وجود دارد چرا که بیداری معنوی اساس هر چیزی است که در آن موقع شخص می بیند. باز هم انتخاب با خود شماست؛ تو آزادی تا یا با دنیا خودت را هم هویت کنی یا با خویش حقیقی ات ! اگر توجه را روی خدا یا خویش بگذاری آنگاه هیچ کس یا هیچ چیزی وجود ندارد تا به تو آسیب برساند یا پریشان و نگرانت کند.

معراج و کشف و شهود

معراج همان حرکت از خویشتن پَست بسوی خویشتن متعالی است. اگر این حرکت نباشد، نه دگرگونی ذهن و قلب و نه هیچ تعالی و تکاملی نخواهد بود و چرخه رنج ادامه خواهد داشت حتی اگر تمام قدرت های ماورایی را داشته باشیم؛ این یک قانون است.

اینکه فکر کنیم حتما فرد در مسیر تمرینات پیشرفت معنوی خود باید تجربیات ماورایی و کشف و شهود داشته باشد و نبود آنها را نشانه عدم پیشرفت بدانیم باوریست اشتباه ؛

حتی بسیاری از قدیسین بزرگ و روشن ضمیران گذشته در مسیر بیداری معنوی و سیر و سلوک خود تجربیات ماورایی و کشف و شهود نداشتند و در نهایت به روشن ضمیری دست یافتند؛ مرتبه ای که ورای محدودیت هاست.
فلورانس اسکاول شین درباره پیشرفت معنوی می گوید:

پیشرفت در معنویت یعنی اینکه آدمی بتواند خاموش بر جا ماند یا خود‌ را کنار بکشد تا خرد لایتناهی بار او را سبک گرداند و‌ پیکارش را به پیروزی برساند.

کتاب سلام خانم اسکاول شین نوشته دکتر سید مصطفی زارعی

با بیداری معنوی همه چیز برای شماست

در زندگی هیچ چیز اتفاقی نیست حتی دشمنان و مشکلاتی که سر راه ما قرار میگیرند.

شما باید تمام دشمنان و همینطور تمام نا امیدی ها و خیانت ها را با این نگرش ببینید که آنها برای شکست شما نیامدند. آنها برای این فرستاده شدند تا موجب پیشرفت و ارتقا شما در زندگی شوند.

اگر شما همواره درک درستی داشته باشید خدا از آن ها به نفع شما استفاده می کند. اکثر چیزهایی که از خدا می خواهیم آنها را از زندگی ما دور کند با حذف آنها به رشد نمی رسیم. این طرز نگاه در بیداری معنوی و خودآگاهی توحیدی است.

بیداری معنوی که نتیجه آن خودآگاهی است اگر همراه با مربی و استادی باشد که انسان را از خطا و سردرگمی در افکار بازدارد و در مسیر علمی هدایت کند، زودتر و بهتر به ثمر می نشیند. شما دوست عزیز هم می توانید مثل بسیاری از دانش طلبان از دوره خودآگاهی توحیدی بهره مند شوید.

بیداری معنوی در قرآن و اسلام

خداوند در قرآن کریم سوره مبارکه مائده فرموده:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ عَلَیْکُمْ أَنفُسَکُمْ لاَ یَضُرُّکُم مَّنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَیْتُمْ
آی مومنین ؛ خود را بشناسید. خودتان را بیابید[و از خودتان مراقبت کنید] هیچ چیز به شما آسیب نمی رساند اگر در مسیر هدایت باشید.

سوره مبارکه مائده آیه 105

چهار دستور از این جمله به دست می‌آید.

 • یکی خود شناسی
 • دوم خود یابی
 • سوم خود سازی
 • چهارم خود پایی و مراقبت که از دستاورد های تقوا است.

اسلام هم به مادیات و هم به معنویت به صورت کافی و وافی پرداخته و از توجه نمودن به هیچکدام فروگذار نکرده است.
دو نوع مانع در مسیر انسان برای رسیدن به پیشرفت معنویت وجود دارد:

 1. نفس اَمّاره موجب خواسته های نامشروع و مخالف امر الاهی می‌شود. لذا انسان در مسیر رشد معنوی در چارچوب احکام الاهی باید این نیازها را مهار کند.
 2. وجود شیطان و انسان های گمراه در بیرون از وجود آدمی نیز به عنوان عامل بیرونی باعث انحراف انسان از مسیر آگاهی و رشد معنویت می‌شود.

مقالات مرتبط

غلبه کردن بر ویروس ترس و درمان آن

تابحال شده از خود بپرسید چرا ترس و استرس های من تمامی ندارد؟! گاهی این اضطراب های والدین در تربیت و عزت نفس فرزندان هم تاثیر گذار است؛ با این حال آیا راهی برای درمان و غلبه بر ترس و رفع استرس ها وجود دارد؟! کدام اضطراب ها خوب است و آیا تکنیکی هست که بتوان از هراس و نگرانی ها به نفع خودمان استفاده کرد؟!

سوالات و نظرات دانشجویان

با انتشار سوال یا نظرخود، شروع کننده بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
اطلاع از تخفیف‌ها و جدیدترین‌ها با تایید ارسال پوش از جدیدترین تخفیف‌ها ، مقالات و دوره‌های آموزشی سایت سریعتر از دیگران مطلع شوید. فعلا نه تایید

ارائه و تقدیم کتاب به 3 صورت مقدور است:

کتاب سلام خانم اسکاول شین بر محور چهار اثر نوشته سید مصطفی زارعی