در خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی!

دکتر سید مصطفی زارعی

قبل از این که در خصوص زندگی خودم برایتان بنویسم، مایلم بدانید در شرایطی دست به تحول بنیادین در همه ابعاد زندگی ام زدم که به ظاهر انسان موفقی بودم و همه اطرافیانم مرا انسان موفقی می دانستند. در طول زندگی ام انسانی با اراده، پر تلاش و قاطع بودم و تقریباً برای هر موفقیتی که برنامه ریزی کردم به آن رسیدم اما بگذارید از ابتدا تعریف کنم.

برترین قدرت

برترین قدرت

اکنون باید دریابم که مهمترین قدرتی که خداوند به من عطا کرده و مرا به آن از عالم متمایز نموده است، چیست؟ 
اغلب انسان ها به این سوال پاسخ صحیح می دهند، فکر و اندیشه…
بله درست است، ویژگی متمایز من از همه عالم هستی همان قدرت خِرَد و اندیشه ی من است که خداوند آن را مایه کرامت و برتری من بر همه مخلوقات عالم هستی قرار داده است. اما اکثر مردم به این نکته توجه ندارند که اندیشه، مهمترین ابزار و قدرت انسان است برای کسب هر آنچه می خواهد. آری انسان، اندیشه خود را به هرچه معطوف و متمرکز نماید آن را می یابد و هر چه را نیافته است بدان معنا است که ذهن و فکر خود را متمرکز آن نکرده و در آن اندیشه ننموده است.
امام حسن (ع) می فرماید: آنچه از دنیا طلبیده ای و بدان نرسیده ای به منزله آن پندار که هرگز به اندیشه ات خطور نکرده است.
این سخن بسیار گرانبها، به خوبی نقطه آغاز مسیر رسیدن به خواسته ها را بیان می کند. آنچه امروزه در خصوص قانون جذب گفته می شود، همه توضیح همین سخن است… اندیشه ات را معطوف آن چیزی کن که می خواهی بدست آوری. از سوی دیگر بدان که هر آنچه تا کنون به دست آورده ای حاصل افکار گذشته ی خودت بوده است.
امروزه دانشمندان معتقدند افکار ما دارای ارتعاشاتی است که به جهان ارسال می شود و از سویی روزانه به طور متوسط هفتاد هزار فکر در ذهن انسان شکل می گیرد. اگر این عدد را در یک ماه، یک سال، ده سال و… ضرب کنید خواهید یافت که کسی که دائم به امور منفی مانند اندوه، بیماری، فقر و… می اندیشد، چگونه با سیلی از افکار و ارتعاشات منفی در حال ساختن آینده ای مملو از همان امور است.
در واقع فکر و اندیشه به عنوان بزرگترین موهبت الهی به انسان، این قدرت را دارد که هر چه را بر آن تمرکز کند به منصه ظهور برساند. پس اکنون که می دانم، من خود با اندیشه و افکارم اولین و مهمترین گام برای ساختن آینده ای خوب یا بد را بر می دارم، اولین اقدام من باید پاک کردن اندیشه از بدی ها باشد. لذا خداوند در قرآن کریم می فرماید: نعمت های خدا بر خود را به یاد آورید.. (مائده/7) در واقع متمرکز نمودن فکر بر نعمت ها، نعمت به ارمغان می آورد و تمرکز بر نداشته ها، ناداری را تشدید می کند.
همواره بر نعمت ها و داشته ها تمرکز کنید و به داشته های خود بیندیشید و سپاسگزار باشید تا روز به روز بر نعمت ها و داشته های شما افزوده شود. اگر بخشی از سلامتی خود را از دست داده اید از این پس بجای تمرکز و اندیشیدن به بیماری، به نعمت سلامتی در بقیه اعضای خود فکر کنید و سپاسگزاری کنید تا به سرعت سلامتی خود را باز یابید. این قانون بسیار مهمی است که در فرمایش امام حسن (ع) بیان شده است.

باور کنید که وضعیت امروز شما، برآیند افکار و اندیشه گذشته شماست و وضعیت آینده شما نتیجه و تجسم عملی افکار امروز شما. پس از هم اکنون تصمیم بگیرید فکر خود را متمرکز بر خوبی ها، زیبایی ها، آرامش، سلامتی و ثروت کنید تا به تدریج تجسم این افکار را در زندگی خود ببینید. در واقع این فکر به تنهایی نیست که آینده را می سازد، بلکه تمرکز فکری، به شما جهت و اشتیاق حرکت می دهد و این فرایند، شما را به خواسته هایتان می رساند.
به این نکته توجه کنید که افکاری قدرتمند است و می تواند به مرحله تحقق برسد که توأم با امید واری و اطمینان به رسیدن باشد نه افکاری که با احساس افسوس، نا امیدی و حسرت باشد. در واقع افکار و اندیشه های مثبت با پس زمینه احساسی امید، عشق و ایمان، شما را به هر آنچه بخواهید می رساند اما افکار مثبت با پس زمینه احساسی منفی همچون ترس، نا امیدی، افسوس و… هیچ نتجه مثبتی نخواهد داشت.  
این یک قانون الهی است، با اعتماد به خداوند یکتا افکار و احساس خود را مثبت کنید و بر آنچه می خواهید متمرکز شوید و مطمئن باشید که به آن خواهید رسید.
پایان

(حقوق معنوی این مقاله متعلق به گروه تحقیقاتی دکتر سید مصطفی زارعی می باشد و استفاده از مطالب مقاله با ذکر منبع بلامانع است)

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بزودی این قابلیت در دسترس خواهد بود