در خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی!

دکتر سید مصطفی زارعی

قبل از این که در خصوص زندگی خودم برایتان بنویسم، مایلم بدانید در شرایطی دست به تحول بنیادین در همه ابعاد زندگی ام زدم که به ظاهر انسان موفقی بودم و همه اطرافیانم مرا انسان موفقی می دانستند. در طول زندگی ام انسانی با اراده، پر تلاش و قاطع بودم و تقریباً برای هر موفقیتی که برنامه ریزی کردم به آن رسیدم اما بگذارید از ابتدا تعریف کنم.

تغییر یا تحول؟

تغییر یا تحول؟

بدون مقدمه، مهمترین سوالی که در رسیدن به موفقیت و خوشبختی، باید پاسخ داده شود این است:
مسیر را از کجا آغاز کنم و وظیفه من چیست؟
 
 
انسان ها معمولا با این پیش فرض ذهنی به جستجوی خوشبختی می پردازند که باید شرایط بیرونی را تغییر دهم، تحصیلات داشته باشم، ثروت کسب کنم، محیط اطراف و شرایط بیرونی را تغییر دهم تا آنچه مطلوب من است تحقق یابد و با فراهم شدن رویاهایی که در سر دارم، خوشبختی را تجربه کنم.
ممکن است این دیدگاه در ذهن شما نیز وجود داشته باشد و خوشبختی را از این مسیر جستجو کنید. بدون توجه به این که بارها و بارها این شیوه را تجربه کرده و نتیجه مطلوبی  نگرفته اید و گاهی نیز نتایج معکوس گرفته اید و آنچه را عامل خوشبختی تعریف کرده بودید به عاملی برای اضطراب و پریشانی بیشتر شما تبدیل شده است. گاهی نیز با شرایطی مواجه می شوید که تغییر آن از عهده شما خارج است و قدرتی برای تغییر محیط ندارید و احساس می کنید نمی توانید مولفه های خوشبختی را فراهم کنید و آنگاه زمین و زمان را متهم به ناسازگاری و مقاومت در مقابل خوشبختی خود می نمایید. این داستان در زندگی بسیاری از مردم بطور مکرر اتفاق می  افتد و بجای یافتن مسیری جدید، برای چندمین بار و چندمین بار همان تجربه ناموفق قبلی را تکرار می کنند و تا پایان عمر در جستجوی آرامش و خوشبختی می دوند و عمر گران بها را بدون پا گذاشتن به سرزمین خوشبختی با انبوهی از پریشانی، اندوه و افسوس به پایان می رسانند.
کلید خروج از این وضعیت و دستیابی به تجربه ای شگفت انگیز از زندگی و خوشبختی چیست؟
 
 
تغییر را در دو حوزه می توانید انجام دهید که نتایج آن کاملا متفاوت خواهد بود:
  1. تغییر در شرایط بیرونی که نتایج آن را بارها و بارها تجربه کرده اید و آزمودن آنچه به تکرار آزموده اید نتیجه ای جز افزودن شکستی بر شکست های قبلی نخواهد داشت.
  2. تغییر درونی که آن را تحول می نامیم. در این روش شما بر عنصری متمرکز می شوید که کاملا در اختیار شما است و اگر اراده کنید هیچ عامل بیرونی نمی تواند مانع اراده شما شود و آن عنصر فکر، باور و اندیشه شما است که کاملا در اختیار خود شما است. این عنصر همان جوهر وجودی شما به عنوان انسان است که شما را از همه مخلوقات عالم هستی متمایز می کند و تا کنون از آن غافل بوده اید. این عنصر، قدرت مند ترین عاملی است که باید آن را کشف کنید و به قدرت بی پایان آن اعتماد کنید و آن را بیازمایید. وظیفه اصلی شما به عنوان انسان،  ایجاد تحول در این عرصه است که کاملا در اختیار شما است. اگر موفق به ایجاد تحول در عرصه فکر، اندیشه و باورهای خود شدید و باورهای مناسب را جایگزین باورهای نادرست نمودید، شرایط بیرونی به ناچار باید بر اساس انتخاب شما تغییر کنند و بدون تردید تغییر می کنند. در واقع خداوند یکتا، جهان هستی را به گونه ای آفریده است که بر اساس باورهای شما کار می کند و کاملا در خدمت شما است تا آنچه به آن باور دارید را برای شما مهیا کند. لذا اگر باورهای نادرست و بیمار در درون شما لانه کرده باشد، جهان هستی موظف است شرایط بیرونی را برای شما به گونه ای فراهم کند که این باورها بطور مداوم و مستمر، در شما تقویت شوند، شرایط به گونه ای فراهم می شود تا باورها و احساس شما به طور مداوم تشدید شوند. کافی است از درون متحول شوید. در این صورت به ناگاه و ناباورانه خواهید دید که تمام شرایط محیطی به سرعت در راستای احساس و باور خوب شما در حال تغییر هستند. در واقع جهان موظف است این کار را برای شما انجام دهد و نمی تواند از این قانون تخلف کند. بدرستی که این است معنای آیه شریفه قرآن که می فرماید: وَ سَخَّرَ لَکُمْ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ جَميعاً مِنْهُ إِنَّ في ذلِکَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَکَّرُونَ (جاثیه/13) و همه آنچه را در آسمان هاست و آنچه را در زمین است از سوی خود برای شما مسخّر و رام کرد، بی تردید در این امور برای مردمی که می اندیشند ، نشانه هایی [ بر ربوبیت ، حکمت و قدرت خدا ] است.
برخی انسان ها، از گران بها ترین سرمایه خود که عمر است هزینه می کنند تا شرایط را تغییر دهند به این امید که شرایط بیرونی، احساس درونی آنان را تغییر دهد و برای تغییر شرایط بیرونی به هر وسیله و هر فردی متمسک می شوند و گاهی نیز مستاصل شده و دست به دعا برمی دارند و از خدا می خواهند که شرایط بیرونی را تغییر دهد. اما قانون عالم هستی این نیست و خداوند نیز شرایط را به نفع این دسته از افراد تغییر نمی دهد و به صراحت می فرماید: إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم (رعد/11) بدون تردید خداوند سرنوشت هیچ مردمی را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند!
این مهمترین قانون خوشبختی است، باور کنید که اگر درون خود را متحول نکنید، هیچ کس حتی خداوند به شما کمکی نخواهد کرد زیرا خداوند با دادن اختیار و حق انتخاب، بزرگترین کمک را به شما کرده است و این شما هستید که از آن غفلت می کنید. پس به خود بیایید و گلایه کردن از محیط و شرایط را متوقف کنید و تحول درونی را آغاز کنید و باور کنید که هر شرایطی که در آن قرار گرفته اید، دستاورد باورها و افکار خودتان بوده است و تنها راه تغییر اوضاع، تحول درونی شماست… اکنون مهمترین راز خوشبختی را یافته اید، یک کلید طلایی که به آسانی درهای آرامش، سلامتی، ثروت و در یک کلام خوشبختی در دنیا و آخرت را به روی شما باز خواهد کرد…
اگر اکنون اینجا هستید و از میان انبوهی مطالب که می توانستید مطالعه کنید، این مطلب را می خوانید، شک نکنید که خداوند مهربان بسیار دوستتان دارد. شما در آستانه تحول و پا نهادن به سرزمین خوشبختی هستید و خداوند شما را به این مسیر شگفت انگیز هدایت نموده است، این هدیه خداوند را مغتنم شمارید و به شکرانه این نعمت از همین لحظه آغاز کنید…….

پایان

(حقوق معنوی این مقاله متعلق به گروه تحقیقاتی دکتر سید مصطفی زارعی می باشد و استفاده از مطالب مقاله با ذکر منبع بلامانع است)

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بزودی این قابلیت در دسترس خواهد بود