در خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی!

دکتر سید مصطفی زارعی

قبل از این که در خصوص زندگی خودم برایتان بنویسم، مایلم بدانید در شرایطی دست به تحول بنیادین در همه ابعاد زندگی ام زدم که به ظاهر انسان موفقی بودم و همه اطرافیانم مرا انسان موفقی می دانستند. در طول زندگی ام انسانی با اراده، پر تلاش و قاطع بودم و تقریباً برای هر موفقیتی که برنامه ریزی کردم به آن رسیدم اما بگذارید از ابتدا تعریف کنم.

آفتاب و ذره بین

plitvice lakes national park

آفتاب و ذره بین

در مقاله گذشته میزان قدرت اندیشه آدمی تبیین گردید. به تعبیری زندگی شما برآیند اندیشه شما است. در این مقاله راهکاری سحر آمیز برای تمرکز اندیشه ارائه خواهد شد که اگر به آن به خوبی عمل کنید، قدرت اعجاب انگیز آن را در زندگی خود مشاهده خواهید نمود.
شما می دانید که اگر قدرت بسیار بالایی را پراکنده کنید، عملا آن را هدر داده اید و اگر قدرت کمتری را بر یک نقطه متمرکز کنید نتیجه بسیار بهتری خواهید گرفت. برای مثال، گرما و نور در تابش خورشید وجود دارد اما چون پراکنده است، موجب اشتعال اجسام نمی گردد. کافی است شما با استفاده از ذره بین این انرژی را بر نقطه ای متمرکز کنید تا قدرت تمرکز دادن به این انرژی پراکنده را مشاهده نمایید. ذره بین انرژی جدیدی به نور و گرمای خورشید اضافه نمی کند و تنها کاری که انجام می دهد، متمرکز نمودن آن است که قدرت فوق العاده ای ایجاد می کند.
 
حال باید به این نکته که توجه کنید که آفتاب اندیشه شما دائما در حال ارسال انرژی است. اما تا زمانی که این انرژی پراکنده باشد، تاثیر اندکی خواهد داشت. ذره بینی که می تواند آفتاب اندیشه شما را متمرکز کند و قدرت فوق العاده ای به آن ببخشد، کلام و سخن شما است. هنگامی که شما با توجه سخن می گویید، اندیشه شما به طور کامل متوجه سخنی است که بیان می کنید. سخن دقیقا همان ذره بینی است که انرژی پراکنده اندیشه را متمرکز می کند و قدرت آن را چندین برابر می نماید.
در بسیاری از مکاتب و همچنین ادیان الهی، این موضوع مورد توجه جدی قرار گرفته است که انسان باید مراقب سخن گفتن خود باشد، تمرکز یافته قدرت اندیشه است و تاثیر بی نظیری بر ساختن شرایط محیطی شما دارد. بگذارید شفاف تر بیان کنیم. در طول مدتی که بیدار هستید به چیه چیزی می اندیشید و از آن مهمتر اندیشه خود را با سخن، بر چه چیزی متمرکز می کنید. زندگی شما دقیقا بر اساس گفتمان شما در طول روز شکل گرفته و شکل خواهد گرفت. از شادی و نشاط سخن می گویید یا از افسردگی و غم؟ از سلامتی و تندرستی سخن می گویید و شکر گزاری می کنید یا از بیماری و ناخوشی؟ از نعمت و ثروت سخن می گویید یا از فقر و نداری؟
 
به گذشته خود نگاه کنید و ببینید که چگونه با سخنانی از این دست، امروز خود را ساخته اید و امروز در همان وضعیتی قرار دارید که در گذشته به آن اندیشیده و به زبان آورده اید. پس از همین لحظه تفکر و از آن مهمتر گفتمان خود را تغییر دهید و به بهترین سخنان زبان بگشایید و منتظر تاثیر معجزه آسای کلام در زندگی خود باشید. خداوند متعال نیز در قرآن کریم می فرماید: به بندگانم بگو سخنی بگویند که بهترین باشد. (اسراء/53)
 خداوند می فرماید نه تنها نیکو سخن بگویید، بلکه از میان چند سخن نیک، بهترین آن را انتخاب نمایید. علت این امر و اهمیت آن همان است که بیان شد. سخن گفتن مبتنی بر اندیشه از اختصاصات انسان است تا جایی که در علم منطق انسان را به «حیوان ناطق» تعریف می کنند. این قدرت فوق العاده در انسان باید به بهترین وجه مورد استفاده قرار گیرد تا بهترین نتایج را در زندگی انسان پدیدار کند و اگر در خلاف مسیر خوشبختی، بر عوامل منفی متمرکز گردد، ثمره آن، بروز و ظهور مستمر همان عوامل در زندگی انسان است.
«گفتار نیک» یکی از شعارهای مشهور زرتشت است و در ادیان مختلف و مکاتب متعدد نیز نیروی معجزه آسای کلام مورد توجه جدی قرار گرفته است. پس از همین لحظه تصمیم بگیرید گفتمان خود را تغییر دهید و فقط در خصوص بهترین ها و با بهترین عبارات سخن بگویید و از این ابزار سحر آمیز به بهترین وجه بهره ببرید.
پایان.
(حقوق معنوی این مقاله متعلق به گروه تحقیقاتی دکتر سید مصطفی زارعی می باشد و استفاده از مطالب مقاله با ذکر منبع بلامانع است)

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بزودی این قابلیت در دسترس خواهد بود